Maisemaristeily kesällä, sieniretki syksyllä – näin kolmen kuukauden kausi venyy
Savonlinnassa kesä alkaa kesäkuun ensimmäisenä päivänä ja loppuu elokuun viimeisenä.
Savonlinnassa kesä alkaa kesäkuun ensimmäisenä päivänä ja loppuu elokuun viimeisenä. Se ei ole sääennuste vaan aikataulu: Savonlinna-Risteilyjen maisemaristeilyt Savonlinnan ympäri kulkevat täsmälleen noiden päivien välissä, viisi lähtöä päivässä, tunti kerrallaan.
Heinäkuussa vuorokausi venytetään. Silloin aikatauluun ilmestyy kolme lähtöä lisää — yksi aamulla puoli kymmeneltä ja kaksi illalla, viimeinen kello kahdeksalta — ja päivän lähtöjen määrä nousee kahdeksaan. Yhtä kuukautta kohti se on kaikki, mitä laivalla voi tehdä.
Tässä on koko sesonkiyrittäjyyden ydin. Alus maksaa ympäri vuoden, mutta päivittäiset lähdöt mahtuvat kolmeen kuukauteen — ja niistä yksi ratkaisee muita enemmän. Miksi juuri heinäkuuhun kannattaa panostaa, on kapteeni ja yrittäjä Piia Kinnuselle yksinkertainen laskutoimitus.
”Sen sanelee ajankohdan asiakasvirta: lokakuussa sitä ei enää ole. Heinäkuussa ihmiset liikkuvat, joten siihen on panostettu”, Kinnunen sanoo.
Kiireen jälkeen tulee tila ajatella.
”Se on vuoden kiireisin aika. Talveksi helpottaa, ja silloin pystyy suunnittelemaan seuraavaa vuotta ja miettimään, mitä uutta keksitään”, hän kertoo.
Mittaria onnistumiselle ei löydy aikataulusta.
”Palkitsevinta on se, että asiakkaita on ja että he lähtevät hymyissä suin pois. Se on tosi hyvä palaute”, Kinnunen sanoo.
Laiva on yhtiötä vanhempi Yhtiö on merkitty kaupparekisteriin helmikuussa 1993 nimellä Laivayhtiö Otukka Oy — asiakkaille se näkyy nimellä Savonlinna-Risteilyt. Sen tunnetuin alus on kaksi vuotta yhtiötä vanhempi: m/s Ieva valmistui 1991 ja sai vuonna 1996 neljä metriä lisää pituutta. Sisätiloissa on paikat 85 matkustajalle ja yhtenäistä tilaa ruokailuun tai kokouksiin 65 hengelle.
Toinen alus, vuonna 2007 valmistunut m/s Elviira, ottaa 115 matkustajaa. Se on suunniteltu esteettömäksi, ja siinä on yhtenäinen tila sadalle hengelle. Kahdella laivalla katetaan sekä tunnin maisemakierrokset että kokonaiset juhlat.
Laivoja johtaa kapteeni Piia Kinnunen, joka on ollut yhtiön vastuuhenkilö vuodesta 2009. Savonlinnan matkustajasatamassa se tarkoittaa, että yrityksestä vastaava ihminen on sama, joka seisoo komentosillalla.

Kapteenin ja yrittäjän roolit kulkevat tässä yrityksessä samassa ihmisessä. Kysymys siitä, kumpi tuntuu enemmän omalta, ei siksi ole aivan yksinkertainen — eikä komentosiltaa voi verrata toimistoon. Kinnuselle vesillä oleminen tarjoaa jotain, mitä pöydän ääressä ei tavoita.
”Luonnon kiertokulun näkee, ja asiakkaat näkee. Näitä ei toimistossa näe”, hän sanoo.
Silti valinta roolien välillä ei ole helppo.
”Vaikea sanoa, kumpi tuntuu omemmalta. Molemmista tykkään yhtä paljon. Toimistotyötä on vähän enemmän, joten on vähän kuin lomapäivä, kun pääsee ruoriin”, Kinnunen kertoo.
Reitillä on nähtävyys joka salmessa Tunnin kierros kaupungin ympäri kulkee aivan Olavinlinnan vierestä ja jatkuu Kasinonsaarten kallioiden ohi. Matkalla sivutaan Laitaatsalmen siltaa ja Laitaatsillan telakkaa, joka on yhtiön mukaan Suomen ainoa ympäri vuoden toimiva sisävesitelakka. Alue kuuluu myös saimaannorpan elinympäristöön, mutta yhtiö sanoo suoraan sen, mitä moni jättäisi sanomatta: havaintoja ei voi luvata.
Reittiselostus kuuluu suomeksi, englanniksi ja saksaksi. Laivalla on kahvio anniskeluoikeuksin, tilaa rattaille ja lupa ottaa koira mukaan. Aikuisen lippu maksaa 25 euroa, lapsen 12.
Kierroksia kertyy kauden aikana paljon: Ylen mukaan m/s Ieva ajaa yli 500 maisemakierrosta vuodessa.
”Sen sanelee ajankohdan asiakasvirta: lokakuussa sitä ei enää ole. Heinäkuussa ihmiset liikkuvat, joten siihen on panostettu”
Sama vesi, jota myydään Vesillä liikkuvalle yritykselle vastuullisuus on sekä periaate että liiketoiminnan perusta: maisema, jota myydään, on sama vesi, johon jätteet menisivät. Kinnusen mukaan se on mitattavissa yksittäisinä tekoina.
”Konkreettinen asia on se, että meidän aluksistamme ei lasketa Saimaaseen edes harmaita vesiä. Isommissa aluksissa se on vielä sallittua”, hän sanoo.
Yksittäinen teko on osa laajempaa kokonaisuutta.
”Sen lisäksi tulevat vastuullisuusohjelman toimenpiteet: kierrätetään mahdollisimman paljon ja pyritään säästämään polttoainetta. Käytämme aluetuottajien tuotteita, ettei tule kuljetuskustannuksia tai -päästöjä”, Kinnunen kertoo.
Työ on myös todennettu ulkopuolelta. Molemmat alukset saivat Sustainable Travel Finland -ympäristösertifikaatin ensimmäisten sisävesiristeilijöiden joukossa Suomessa. Jätevedet kerätään septitankkeihin ja tyhjennetään satamassa, kahvion astiat ovat biohajoavia, ja polttoainetta säästetään ajotavalla — Kinnunen on kertonut Ylelle, että tasaisella ajolla kulutus pienenee kierrosta kohti litran tai puoli.
Kun ooppera alkaa, laiva on jo laiturissa Kesän ohjelma ei ole pelkkiä maisemakierroksia. Kesän 2026 teemaristeilyihin kuuluvat norpparisteilyt Pihlajaveden saaristoon, juhannusaaton kokkoristeilyt ja oopperaillat, joilla eteläisessä saaristossa tarjoillaan illan esitykseen viritetty ateria ennen kuin vieraat siirtyvät laivalta suoraan oopperaan.
Syksy tuo mukanaan sieniristeilyt, joilla oppaina ovat Saimi Hoyer ja Jarkko Korhonen. Lisäksi risteillään Oraviin valon juhlaan ja jazzin tahtiin Reine Rimon and her Hot Papas -yhtyeen seurassa.

Teemat ovat käytännössä vastaus kolmen kuukauden ongelmaan: ne venyttävät kautta molemmista päistä ja antavat syyn nousta laivaan silloinkin, kun maisema on jo nähty. Ideat eivät synny kokoushuoneessa.
”Teemaristeilyjen ideat syntyvät yleisön pyynnöstä”, Kinnunen sanoo.
Yksi teema nousee Kinnusella muiden yli.
”Nostaisin sieniristeilyt. Pääosa osallistujista tulee muualta kuin Savonlinnan alueelta, ja saamme esiteltyä hienosti Pihlajaveden saaristoa. Samalla edistetään sienisaaliin hyödyntämistä, eli nimenomaan luonnonvarojen hyödyntämistä”, hän kertoo.
Risteily ei myöskään lopu laituriin.
”Kaikki ovat lähteneet tosi onnellisina ja kiitollisina saamastaan opista. Meillä on myös sienitasting, jossa pääsee turvallisessa ympäristössä maistamaan uusia sieniä. Perustamme aina myös WhatsApp-ryhmän: jos on kysymyksiä, Jarkko Korhonen on mukana ja vastailee niihin”, Kinnunen sanoo.
Ennen kaikkea Kinnusella on yksi kehotus, joka pätee säällä kuin säällä: ”Aina kannattaa lähteä risteilemään, maisema näyttää aina ihan erilaiselta vesiltä.”
Elokuun viimeisenä päivänä m/s Ieva tekee kauden viimeisen kierroksensa Olavinlinnan ohi. Linna jää paikalleen, matkustajasatama hiljenee, ja seuraava kesäkuun ensimmäinen on yhdeksän kuukauden päässä. Sen ajan yritys elää siitä, mitä kolmessa kuukaudessa tehtiin.
