Siirry sisältöön
torstai 16.7.2026 ☀️ 20° Helsinki Yrittäjän kumppani jo vuodesta 1987
Tuoreimmat
Uutiset

Kaupunginhallitus hyväksyi 18.6. Kauppahallin kortteliin 10-kerroksisen uudisrakennuksen – rakentaminen sovitettava arvokkaaseen ympäristöön

JKMM Arkkitehdit
Lex Kapital – liikejuridiikka, talous ja rahoitus yrityksille

Kauppahallin korttelin kaava etenee ehdotusvaiheeseen

Kaupunginhallitus käytti otto-oikeuttaan kaupunkiympäristölautakunnan 2.6.2026 tekemään päätökseen, joka koski Kauppahallin korttelin asemakaavaluonnoksen muutosta. Esitys tuotiin kaupunginhallituksen käsittelyyn 18.6.

Kaupunginhallitus hyväksyi kaavaluonnoksen siten, että Kauppahallin tontille sijoittuu 7-kerroksinen uudisrakennus ja viereiselle tontille uusi 10-kerroksinen liiketila-, toimisto- ja asuinrakennus. Rakennus on KOP-kolmion korkuinen ja jatkaa samaa ylintä korkotasoa, jota on käytetty myös Aurakatu 6:n vuonna 2025 voimaan tulleen kaavan täydennysrakentamisessa.

Korttelin uudistus ja täydennysrakentaminen sovitetaan yhteen Kauppahallin perustusten korjauksen kanssa.

Kauppahallin korttelista tavoitellaan kaupunkilaisia ja yrittäjiä palvelevaa elävää ja monimuotoista kokonaisuutta. Korttelin kaavamuutos mahdollistaa täydennysrakentamisen ja Kauppahallin toiminnan avautumisen myös hallin ulkopuolelle.

Lue Kauppahallin korttelin suunnitelmista tarkemmin
Kauppahallin korttelin kaavaluonnoksen näkymäkuvien latauslinkki.

Jaa juttu
Maksuton uutiskirje

Yrittäjän tärkeimmät uutiset kerran viikossa

Talous, yrittäjyys ja teknologia tiivistettynä. Liity kasvavaan joukkoon suomalaisia yrittäjiä.

Voit perua tilauksen milloin tahansa. Käsittelemme tietojasi tietosuojaselosteen mukaisesti.