Siirry sisältöön
tiistai 14.7.2026 ☀️ 21° Helsinki Yrittäjän kumppani jo vuodesta 1987
Tuoreimmat
Uutiset

Yrittäjät: Toisen asteen lukuvuosimaksut uhka elinvoimalle, aikalisä tarpeen

Suomen Yrittäjien koulutuspolitiikan asiantuntija Mikko Kinnunen. Kuva: Johanna Erjonsalo.

Suomen Yrittäjät suhtautuu kriittisesti EU- ja ETA-maiden ulkopuolelta tulevien lukiolaisten ja ammatillisen koulutuksen opiskelijoiden lukuvuosimaksuihin. Hallituksen esitysluonnoksen lausuntoaika päättyi eilen.

”Maksut vähentäisivät osaavan työvoiman saatavuutta ja vaarantaisivat suomalaisten yritysten kasvuedellytykset erityisesti alueilla, joissa väki vähenee ja kansainvälisyys on elinvoiman ehto, koulutuspolitiikan asiantuntija Mikko Kinnunen Suomen Yrittäjistä sanoo. 

Osaavan työvoiman saatavuus on Suomen merkittävä haaste tulevina vuosina, kun syntyvyys on alhainen ja väestökehitys on alueellisessa epätasapainossa.  

”Lukuvuosimaksut vaikeuttaisivat tilannetta entisestään ja johtaisivat oppilaitosten lakkautuksiin, kouluverkon supistumiseen ja työvoiman saatavuuden heikentymiseen. Pk-yritysten osaajapula uhkaa kasvua eri puolilla maata”, Kinnunen varoittaa. 

Ulkomaalaisia opiskelijoita on eri puolilla Suomea jo yli sadassa lukiossa. Heitä on laajalti myös ammatillisissa oppilaitoksissa. Nuoret opiskelevat joko suomeksi tai ruotsiksi. He ovat opetelleet kielitaidon lähtömaassaan. 

Aikalisä ja strateginen arviointi tarpeen 

Suomen Yrittäjät ehdottaa aikalisää ja koulutuksen kokonaisstrategiaa, joka perustuu perusteelliseen vaikuttavuusarviointiin. 

”Osaavista nuorista tullaan kilpailemaan. Opiskelijat, jotka opiskelevat suomeksi tai ruotsiksi, osoittavat vahvaa sitoutumista suomalaiseen yhteiskuntaan. Kielen osaaminen mahdollistaa jatko-opinnot ja työllistymisen Suomessa”, Kinnunen sanoo. 

Yrittäjät huomauttaa, että lukuvuosimaksut heikentävät Suomen mahdollisuuksia kilpailla osaavasta työvoimasta muiden Euroopan maiden kanssa, joissa toisen asteen opiskelijoilta ei peritä lukuvuosimaksuja, kun opiskelu tapahtuu maan kansalliskielellä.  “Emme saa hukata yhtään mahdollisuutta edistää opiskelu- ja työperäistä maahanmuuttoa, kun ratkaisemme osaajapulaa ja luomme kasvua maahamme”, Kinnunen muistuttaa.

Jaa juttu
Maksuton uutiskirje

Yrittäjän tärkeimmät uutiset kerran viikossa

Talous, yrittäjyys ja teknologia tiivistettynä. Liity kasvavaan joukkoon suomalaisia yrittäjiä.

Voit perua tilauksen milloin tahansa. Käsittelemme tietojasi tietosuojaselosteen mukaisesti.