AdobeStock
Uutiset

Boostii-edun sähköinen järjestelmä aukeaa 16.1.2025

Turku avaa Boostii-edun sähköisen järjestelmän 16.1. kello 17. Edulla turkulainen lapsi tai nuori saa vuosittain taloudellisen tuen liikunnan harrastamiseen seurassa tai yhdistyksessä. Sähköisessä järjestelmässä nuori voi selata seurojen harrastustarjontaa ja maksaa liikuntaharrastuksen. Koululaiset voivat tutustua liikuntaseurojen lajitarjontaan Boostii-messuilla Kupittaan urheiluhallissa 17.1. kello 9 alkaen.

Turun kaupunki siirtyy uuteen aikakauteen, kun turkulaisille nuorille suunnattu Boostii-etu tulee käyttöön 16.1.2025. Turkulaiset 7–19-vuotiaat lapset ja nuoret sekä heidän huoltajansa voivat tutustua Boostii-edun sähköiseen järjestelmään 16.1. klo 17 alkaen.   

Boostii-edulla voi maksaa turkulaisen seuran tai yhdistyksen laskun 16.1. alkaen 
 
Boostii-edun sähköisessä järjestelmässä voi selata seurojen ja yhdistysten lajitarjontaa. Kun nuori löytää harrastuksen, hän ilmoittautuu harrastukseen seuran ohjeiden mukaisesti. Seuran tai yhdistyksen laskun voi maksaa järjestelmässä osittain tai kokonaan torstaista 16.1. alkaen. 
 
Boostii-edun sähköisen järjestelmän käyttöohje löytyy osoitteesta turku.fi/boostii.
Järjestelmässä asiointia helpottavat kirjalliset ohjeet ja käyttöohjevideo. 
 
Turun kaupungin liikuntapalvelupäällikkö Esko Halonen odottaa luottavaisesti sähköisen järjestelmän käyttöönottoa. Halonen kertoo, että suurin osa turkulaisista seuroista ja yhdistyksistä on lähtenyt mukaan kaupungin tarjoaman Boostii-edun piiriin. 
– Olemme valmistautuneet hyvin sähköisen järjestelmän avautumiseen sekä testanneet ja kehittäneet järjestelmää yhdessä turkulaisten ja seurojen kanssa. Palaute uudesta järjestelmästä on ollut positiivista, mutta järjestelmää tullaan kehittämään edelleen käyttökokemuksen perusteella, lisää Halonen. 

Tavoitteena tasavertaisemmat mahdollisuudet lasten liikunnan harrastamiselle 
 
Avustusuudistuksen tavoitteena on edistää saavutettavuutta sekä luoda tasavertaisemmat mahdollisuudet harrastaa sukupuolesta, liikunta- tai urheilulajista ja asuinalueesta riippumatta. Boostii-etu antaa kaikille 7–19-vuotiaille turkulaisille lapsille ja nuorille mahdollisuuden löytää liikunnallisen harrastuksen. Uusi tukimalli auttaa harrastuskuluissa ja kannustaa perheitä osallistumaan liikuntaseuratoimintaan.   
– Taloudellinen tuki voi mahdollistaa mieluisan ohjatun liikuntaharrastuksen aloittamisen tai jatkamisen, Halonen kertoo.  

Löydä oma lajisi Boostii-harrastemessuilta 
 
Jos nuori etsii uutta liikuntaharrastusta, niiden kokeiluun on mahdollisuus Boostii-harrastemessuilla Kupittaan urheiluhallilla perjantaina 17.1.2025. Messuilla on mukana 30 turkulaista seuraa, jotka esittelevät uutta harrastustoimintaansa. Tapahtumaan odotetaan osallistuvan yli 1500 oppilasta 1–9-luokilta.