Siirry sisältöön
perjantai 24.7.2026 🌤️ 19° Helsinki Yrittäjän kumppani jo vuodesta 1987
Tuoreimmat
Nimitykset

Farmasialiiton uusi toiminnanjohtaja on Nea Leo

Toiminnanjohtaja Nea Leo. Kuva: Kerttu Penttila

Suomen Farmasialiitto on valinnut uuden toiminnanjohtajan. Yhteiskuntatieteiden maisteri Nea Leo aloittaa tehtävässään 8.6.2026.

Leo siirtyy Farmasialiittoon Taide- ja kulttuurialan ammattijärjestö TAKUn toiminnanjohtajan tehtävästä.

– Farmasialiitto tekee farmasian alan ammattilaisten edunvalvojana ja alan kehittäjänä tärkeää työtä, jota on hienoa päästä jatkamaan. Odotan innolla, että voin yhdessä jäsenistön, henkilöstön ja sidosryhmien kanssa kehittää liittoa niin, että se vastaa toimintaympäristön muutoksiin ja vahvistaa alan ammattilaisten työn ja osaamisen arvostusta, Nea Leo kertoo.

Leo tuntee akavalaisen kentän ja hänellä laaja kokemus toiminnan kokonaisvaltaisesta johtamisesta ja kehittämisestä.

Lex Kapital – liikejuridiikka, talous ja rahoitus yrityksille

– Nealla on juuri sellaista kokemusta ja koulutusta, jota ammattijärjestön ja asiantuntijaorganisaation johtamiseen tarvitaan. Uskon, että yhteistyömme hänen kanssaan on hedelmällistä ja palvelee sekä jäsentemme että henkilöstömme tarpeita, Farmasialiiton puheenjohtaja Maija Pirttijärvi toteaa.

Jaa juttu
Lex Kapital – liikejuridiikka, talous ja rahoitus yrityksille
Maksuton uutiskirje

Yrittäjän tärkeimmät uutiset kerran viikossa

Talous, yrittäjyys ja teknologia tiivistettynä. Liity kasvavaan joukkoon suomalaisia yrittäjiä.

Voit perua tilauksen milloin tahansa. Käsittelemme tietojasi tietosuojaselosteen mukaisesti.