Ellun Kanat on muutostoimisto, jonka tavoitteena on auttaa yrityksiä siirtymään muutospuheesta konkreettisiin tekoihin, muutostukoksista toteutuneisiin tuloksiin ja muutosähkystä mahdollisuuksiin.
”Yli yhdeksän vuoden kokemus Ellun Kanoista liiketoiminnan kehittäjänä, ihmisten johtajana ja nyt viimeksi vt. toimitusjohtajana antaa Jenny Antoselle erinomaisen pohjan vaikuttavaan toimitusjohtajuuteen Ellun Kanojen omassa muutosloikassa”, toteaa hallituksen puheenjohtaja Mika Sutinen.
Jenny Antonen on yhteishenkeä luova monipuolinen osaaja, joka osaa rakentaa edellytyksiä muutokselle ja kasvulle. Antosen johdolla muutostoimisto Ellun Kanat jatkaa uuden strategiansa mukaisesti asiakkaidensa auttamista kumppanina nopeiden muutosten kompleksisessa maailmassa.
”Kommunikaatio on maailman tehokkain muutostyökalu”, toteaa tuore toimitusjohtaja Jenny Antonen. ”Tekoälyn maailma vaatii meiltä niin ihmisten kuin teknologian kieltä, ja Ellun Kanat on erinomaisella kielitaidolla varustettu muutosmoottori. Otan innostuneena tämän tehtävän vastaan”, Antonen jatkaa.
Kapulan uudelle toimitusjohtajalle antaa 30.4.2026 saakka toimitusjohtajana jatkava Nelli Såger.
”Ojennan ylpeänä Ellun Kanojen toimarikapulan Jenny Antoselle”, sanoo Såger. ”Muutosjohtajan roolissa yhdessä tiimin kanssa luovimme käänteentekevän vuoden läpi, jossa karikoita riitti niin yleisen taloustilanteen kuin oman strategiamuutoksen muodossa. Saimme yhdessä parannettua yhtiön run rate -kannattavuutta merkittävästi. Ellun Kanat on nyt erinomaisessa iskussa palvelemaan asiakkaitaan pitkäjänteisesti. Tässä vaiheessa annan vastuun eteenpäin ja siirryn itse kohti seuraavaa. Olen kiitollinen siitä, että pääsin työskentelemään huikeiden ammattilaisten kanssa ja avaamaan polkua kohti tulevaa,” Såger sanoo.
”Nelli Såger teki arvokkaan käännejohtajan työn ja Ellun Kanojen seuraava vaihe voi alkaa vahvalta pohjalta.” Mika Sutinen kiittää.
Uusi toimitusjohtaja löytyi siis läheltä eli organisaation sisältä. Jenny Antoseen luotetaan niin Ellun Kanoissa kuin asiakkaidenkin keskuudessa. Antonen on kehittänyt Kanojen tarjoomaa, toimintatapoja ja taloutta systemaattisesti jo vuosia. Hänellä on sekä viestinnän että muutosjohtamisen seniori-tason kokemusta, ja hänessä on, kuten eräs kollega häntä kuvasi: lämpöä, lempeyttä ja napakkuutta sopivassa suhteessa.
”Tässä on vahva ja luottavainen lähtö siihen, että Ellun Kanat voi entistä vaikuttavammin auttaa asiakkaitaan onnistumaan muutoksessa”, sanoo hallituksen jäsen Kirsi Piha.





