Siirry sisältöön
lauantai 18.7.2026 🌤️ 20° Helsinki Yrittäjän kumppani jo vuodesta 1987
Tuoreimmat
Uutiset

Leluliike Casagrande ja Ravintola Juku avaavat Skanssissa 

Skanssi
Lex Kapital – liikejuridiikka, talous ja rahoitus yrityksille

Suomen vanhin lelukauppa Leluliike Casagrande avaa myymälän Kauppakeskus Skanssiin. Myymälä avaa ovensa 1.11. Skanssiin avautuu marraskuussa myös Ravintola Juku täysin uudella konseptilla.  

– On upeaa, että saamme ikonisen Leluliike Casagranden Skanssiin. Myymälän avaus on kauppakeskuksellemme merkittävä vetovoiman kasvattaja. Myös Ravintola Jukun tulo Turkuun ja Skanssiin antaa meille uutuusarvoa, toteaa Kauppakeskus Skanssin kauppakeskuspäällikkö Heli Järvelä.  

Uuden omistajan aikana jo viisi uutta vuokralaista 

Lex Kapital – liikejuridiikka, talous ja rahoitus yrityksille

Kauppakeskus Skanssi sai huhtikuussa 2025 uudet omistajat, kun Swiss Life Asset Managers investoi kauppakeskukseen yhdessä Trevian Asset Managementin kanssa. Kohta kuuden kuukauden aikana uusia vuokralaisia on saatu jo viisi: Leluliike Casagranden ja Ravintola Jukun lisäksi Candy Town, Mattokeidas ja Wash.ME-itsepalvelupesula. 

– Skanssin vetovoima on selvästi kasvanut, kun olemme jo näin lyhyessä ajassa saaneet jo viisi uutta vuokralaista, kertoo Retail Concept and Leasing Manager Kiia Hynnä Trevianilta.  

– Vetovoimasta kertoo myös data; valtakunnalliseen KTI myynti- ja kävijäindeksiin Q2/2025 verrattuna Skanssi on kävijämäärässä edellä muita verrokkeja yli 3 %:lla, kertooJärvelä. 

Skanssissa on käynnissä useita kaupallisen kehittämisen projekteja 

–  Uuden omistajan myötä olemme halunneet heti panostaa myös Skanssin sisätiloihin. Uudistamme itäpäädyn wc-tilamme tämän syksyn aikana, rakennamme uuden leikkipaikan toiseen kerrokseen ja parannamme valaistusta koko kauppakeskuksessa. Myös lasten hoitohuone saa uuden ilmeen ensi vuoden alussa. On upea juttu, että kun koko Skanssin alue kasvaa, me kasvamme sen mukana tuoden asiakkaillemme entistä viihtyisämmän ja toimivamman kauppakeskuksen, toteaa Järvelä. 

Kauppakeskus Skanssissa on vuokralaisia 80 ja vuokrattavaa pinta-alaa 38 000 m2. Vuositason myynti oli vuonna 2024 127 miljoonaa ja kävijämäärä 3,6 miljoonaa.

Jaa juttu
Maksuton uutiskirje

Yrittäjän tärkeimmät uutiset kerran viikossa

Talous, yrittäjyys ja teknologia tiivistettynä. Liity kasvavaan joukkoon suomalaisia yrittäjiä.

Voit perua tilauksen milloin tahansa. Käsittelemme tietojasi tietosuojaselosteen mukaisesti.